Rezumat 3 nov: consum 8.189 MW luni seară

Marți, 3 noiembrie 2026, bilanțul pe consumul de luni seară e pe masă. Ordinea pe pași, după Mediafax (Transelectrica + ENTSO-E).
Context — din vară până la sezonul rece
28 iulie / 1 august. Debit redus Dunăre; unitate Cernavodă închisă; alertă energetică din 1 august; Porțile de Fier cu producție înjumătățită pe interval.
13 august. Cernavodă oprită integral.
Noiembrie. Alertă prelungită 30 de zile; reactoarele nu repornesc în noiembrie. Sezonul rece începe pe 1 noiembrie.
2 noiembrie — vârful
18:50. Consum 8.189 MW (Transelectrica). Producție 7.381 MW. Import 807 MW. Primul salt peste 8.000 MW de pe 2 martie (atunci 8.228 MW).
ENTSO-E. Prognoză maximă pentru zi: 7.850 MW; maxim real pe platformă: 8.157 MW.
Față de plafonul de an. Circa 250 MW sub maximul prognozat până la final de 2026 (8.432 MW, săptămâna 30 nov.–6 dec.).
Cauza imediată, în sinteză: temperaturi scăzute la debutul sezonului rece. Cauza de fond: sistem fără nuclear după oprirea Cernavodă și alerta din 1 august.
3 noiembrie — instantaneu
16:00. Consum 7.486 MW; producție 6.841 MW; import 644 MW. Mix: eolian ~39%, hidro ~24%, hidrocarburi ~23%, cărbune ~10%, nuclear 0%.
Reper anual
21 ianuarie 2026. Cel mai mare consum al anului: 9.305 MW; producție 8.253 MW; Cernavodă livra 1.273 MW.
2 martie 2026. Precedentul recent peste 8.000 MW: maxim 8.228 MW — reperul față de care luni (8.189 MW) e „cea mai mare valoare de pe 2 martie”, în formularea Mediafax.
Capacitate import. ~4.000 MW, informare Ministerul Energiei — context pentru cei 807 MW de luni și 644 MW de marți.
Checkpoint-uri
Gerul de seară; status Cernavodă; import vs. capacitate ~4.000 MW; actualizări ENTSO-E pe vârful de 8.432 MW.
Pe scurt, firul: luni 18:50 — 8.189 MW; producție 7.381; import 807; peste 8.000 MW prima oară din 2 martie; ~250 MW sub maximul prognozat de an; marți 16:00 — 7.486 MW, nuclear 0%; alertă din 1 august, Cernavodă oprită din august, fără repornire în noiembrie. Capacitate import ~4.000 MW (Ministerul Energiei). Mixul de marți ~16:00, pe scurt: eolian ~39%, hidro ~24%, hidrocarburi ~23%, cărbune ~10%, nuclear 0%. Sezonul rece a început pe 1 noiembrie; temperaturile scăzute sunt cauza imediată a vârfului de luni.
Informațiile sunt ordonate după Mediafax, Transelectrica și ENTSO-E.
Notă de lectură: prognoza ENTSO-E pentru 2 noiembrie (7.850 MW) a fost sub realitate; plafonul de 8.432 MW rămâne ținta de urmărit pe 30 noiembrie–6 decembrie. Reperul din 21 ianuarie (9.305 MW) rămâne maximul anului; luni e maximul de după 2 martie, pe un sistem fără nuclear.
De reținut
- 2 nov. 18:50: 8.189 MW.
- Import 807 MW la vârf.
- Alertă din 1 august; nuclear oprit.
- Vârf prognozat: 8.432 MW.
- Marți 16:00: 7.486 MW consum.














